sobota 18. března 2017

PALAZZO IN FORTEZZA...

... ANEB  jediná původní originální stavba italské renesance na sever od Alp - jsem našla v průvodci, který se týkal zámku a zámeckého parku, který jsme v pátek navštívili... :) 

Vydali jsme se prozkoumat další kout našeho kraje, k procházce jsme využili zámecký park v Bučovicích. Místo, které vůbec neznám (asi 2x jsem tudy projížděla z Brna do Uherského Hradiště, když ještě žila babička). Zámek mě překvapil svou velikostí i polohou... opravdu přímo v centru, navíc v nížině mezi kopečky... :) Zámek je opravdu krásný a nádvoří s fontánou mě úplně přeneslo někam na sever Itálie... sluníčko svítilo, ptáčci trylkovali a já jsem fotila jako divá... :) U mě proběhlo naprosto maximální dobití energie, hurá! :) My zatím  nejsme v pozici, že bychom poznávali interiéry zámků a hradů, s Čmeláčkem je to zatím nereálné. Ale to vůbec nevadí, alespoň všechna místa napřed obhlídneme, projdeme nádvoří a zahrady a parky a až Čmelda vyroste tak s ním či bez něj můžeme všechna místa, která nás zaujala, navštívit znovu a kochat se jejich vnitřním vybavením. :) 

Bučovický zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp. Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků se nejedná o přestavbu staršího sídla (hradu či tvrze), ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby typu "palazzo in fortezza" a celého rozsáhlého areálu včetně renesanční zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Rovněž umístění v údolí je pro tehdejší dobu neobvyklé. Projektoval jej Jacopo de Strada, vzdělaný znalec umění, historik a architekt, který byl správcem uměleckých sbírek tří Habsburských císařů - Ferdinanda I., Maxmiliána II. a Rudolfa II. Pozoruhodné je arkádové nádvoří s 90 sloupy, které jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, rostliny, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje. Kamenické práce prováděli Italové usazení v Čechách Elia Canavale a Antonio Silva. Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství u nás. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a překrásná kašna na nádvoří. 4 komentáře:

 1. Peťko, živě si vzpomínám, jak jsem s malinkými dětmi odjížděla různé památky. Byly to krásné chvíle. Jim bylo vcelku jedno, kde jsme, vždy se zabavily u kamínků, kalůží.. A já načerpala sílu. Dnes už památky vnímají, ale stejně jsou nejraději v přírodě, kde si můžou tvořit. Cestujte a poznávejte, ráda si zase počtu :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Zuzi, je to přesně tak, Čmeldovi je jedno, kde se prochází a já čerpám energii. Být neustále na jednom místě mě hrozně ubíjí... :D A s tou přírodou to chápu, do přírody chodíme nejraději... :) Příští výlet bude z mé rodné domoviny... :D Jedeme teď na chvíli k mým rodičům... :)
  Díky za milý příspěvek a krásné jarní dny! :)
  Peťka :)

  OdpovědětVymazat
 3. Není nad výlety, ať do přírody či po památkách, člověka vše neskutečně nabíjí a po zimě je to tolik potřeba.
  Hezké místo jste navštívili Peťko.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 4. Alenko, říkám si, že s malým Čmeldou budeme poznávat blízké okolí a jak bude růst, tak se budeme vydávat dál a dál, až mu ukážeme celou krásnou ČR a pár našich oblíbených destinací mimo ČR...

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu mého blogu a za váš čas... :)
Pěkný den,
Peťka :)